DOPRAVA ZADARMO NAD 79 €

Ako čistiť príbor

07.02.2023

Chcete, aby aj po rokoch používania vyzeral váš príbor ako nový? Vieme, ako na to!

Ako čistiť príbor

Ak ste do príboru investovali nemalé prostriedky, očakávate, že sa bude krásne lesknúť niekoľko rokov. Pri nesprávnej starostlivosti sa časom môžu na každom príbore objaviť matné škvrny, usadeniny a v najhoršom prípade aj hrdzavé fliačiky. Prezradíme vám, ako ho vyčistiť pomocou surovín, ktoré máte bežne doma.
Usadeninám z kávy, čaju a vodného kameňa či chemickému poškodeniu sa dá predísť správnou starostlivosťou. Nemusíte sa báť, nejde o nič zložité. Základ je umývať príbor po každom použití, pretože akýkoľvek dlhší kontakt so soľou, octom, vajcami, paradajkovou omáčkou, kyslým ovocím, chemickými čistiacimi prostriedkami a niektorými minerálnymi soľami môže zapríčiniť poškodenie povrchu a zmenu farby. Týka sa to hlavne lesklej povrchovej úpravy. Príbory s matnou či stone wash úpravou sú menej náročné na starostlivosť. Aj keď by sa podľa názvu mohlo zdať, že príbor z nehrdzavejúcej ocele nemôže zhrdzavieť, nie je to úplne tak. Nehrdzavejúca oceľ je síce odolná voči hrdzi viac ako iné materiály, nie je však rezistentná dokonale.


Naše domáce tipy

Zbavte sa škvŕn a plávajúcej hrdze na príborochCitrónová šťava


Icon 1

Citrónová šťava

Citróny sú plné prírodných kyselín, ktoré majú silné antibakteriálne a dezinfekčné účinky. Aj vďaka tomu sú skvelou voľbou v boji proti hrdzi. Ako na to?

• Príbor najprv opláchnite pod teplou vodou.
• Potom namočte obrúsok do citrónovej šťavy a leštite ho dovtedy, kým sa škvŕn alebo hrdze nezbavíte.
Icon 2

Kolový kúpeľ

Kola obsahuje rovnakú kyselinu ako niektoré čistiace prostriedky – kyselinu fosforečnú. Vďaka tomu sa často používa v domácnosti aj ako čistiaci prostriedok. Postup je veľmi jednoduchý.

• Vložte príbor do kolového kúpeľa a nechajte pôsobiť.
• Opláchnite pod tečúcou vodou. Výsledok bude nablýskaný príbor s kolovou arómou.
Kolový kúpeľ
Ako vyčistiť príbory z nehrdzavejúcej ocele?

Tipy na prinavrátenie leskuŠkrobový kúpeľ


Icon 3

Škrobový kúpeľ

Ak váš príbor stratil lesk, doprajte mu 15-minútový kúpeľ vo vode, v ktorej ste predtým varili zemiaky. Škrob uvoľnený vo vode odstráni mastnotu a navráti lesk. Po kúpeli ho opláchnite a vyleštite bavlnenou handričkou.
Icon 4

Kúpeľ so sódou a alobalom

Na zbavenie usadenín od kávy a čaju, skvele funguje kúpeľ so sódou a alobalom.
• Príbor vložte do hrnca, zalejte vodou s lyžičkou jedlej sódy a niekoľkými prúžkami alobalu.
• Povarte na miernom ohni a po vychladnutí opláchnite a poutierajte dosucha bavlnenou handričkou.

*Ak nemáte sódu, nahraďte ju kypriacim práškom do pečiva alebo lyžicou soli a vynechať môžete aj varenie.
Kúpeľ so sódou a alobalom


Namiešajte si leštiacu pastu


Icon 3

Namiešajte si leštiacu pastu

Ak sa vám nechce máčať príbory v kúpeľoch, namiešajte si domácu leštiacu pastu.

• Rozdrvte kriedu na jemný prášok a za stáleho miešania do nej pomaly prilievajte lieh, až vytvoríte pastu.
• Naneste ju na príbor a vyleštite handričkou. Opláchnite a poutierajte dosucha handričkou.
Ako vyčistiť strieborné a postriebrené príbory?

Tipy na prinavrátenie leskuDomáci recept: Škrobová múčka a voda

Tieto príbory si zaslúžia väčšiu starostlivosť a aj jemnejší prístup. Pri správnom uskladnení a pravidelnom čistení ani po desaťročiach nestratia na svojej kráse. Nečistoty ľahko odstránite pomocou zubnej pasty, no lesk ňou nedosiahnete. Domáci recept na leštiacu pastu tvoria len dve suroviny – škrobová múčka a voda. Zmes nechajte zaschnúť na príbore a následne vyleštite mäkkou špongiou.Icon 6

Leštiaca pasta na striebro

Ak vás domáce recepty na čistenie príboru neoslovili, doprajte mu skrášľovaciu kúru so špeciálnou pastou z nášho e-shopu. Na handričku naneste malé množstvo pasty a jemným trením, bez veľkého tlaku, ho vyčistite. Opláchnite pod vodou a poutierajte dosucha handričkou. Ak budete príbor leštiť pravidelne, ideálne raz za mesiac, odmení sa vám krásnym leskom po mnoho rokov.


Leštiaca pasta na striebro 1
Leštiaca pasta na striebro 2

Ako vznikajú na príboroch vodné škvrny a hrdza?

Škvrny od hrdze a vody sa tvoria na príbore z viacerých príčin. Často však vznikajú pri čistení v umývačke riadu. Ako teda odstrániť vodné škvrny z príboru a predchádzať hrdzi?Mali by ste:

• Skontrolovať, či je v umývačke dostatok soli a leštidla, alebo či nimi nie je predávkovaná.
• Odstraňovať z umývačky vodný kameň minimálne raz, v najlepšom prípade trikrát do roka.
• Uistite sa, že je váš príbor vhodný do umývačky riadu. Ak ste ho zakúpili v našom e-shope SolaPoint, túto informáciu nájdete na stránke produktu.Ako správne skladovať príbory z nehrdzavejúcej ocele či postriebrené?

Najdôležitejšie je, aby bol príbor uložený úplne čistý v zásuvke alebo v zásobníku na príbor. Zabránite tak zmatneniu a hrdzaveniu príborov:
• Strieborný príbor zakryte obrúskami alebo utierkami. Čím menej príborov prichádza do kontaktu so vzduchom, tým lepšie.
• Do zásuvky na príbor dajte kriedu alebo soľ. Krieda a soľ odvádzajú vlhkosť z prostredia. Príbor tak získa dodatočnú ochranu.
Viac o skladovaní príboru si prečítajte tu.Používame cookies, aby ste mali z nášho webu lepší zážitok. Viac info